از دبستان بردخون تا مدیریت حوزه های علمیه کشور
حضرت آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری«دامت برکاته» یکی از بزرگان استان بوشهر و کشور در حوزه دینی و فرهنگی است که سالها است در این عرصه ها در حال فعالیت است.
كدخبر: id-47585
تاريخ: 2016-02-13 13:29:01

به گزارش جم خبر به نقل از "سپاس"، حضرت آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری«دامت برکاته» یکی از بزرگان استان بوشهر و کشور در حوزه دینی و فرهنگی است که سالها است در این عرصه ها در حال فعالیت است.

وی در سال 1335 شمسی، در بخش بردخونِ بندر دیر استان بوشهر در خانواده‌ای متدین از اهل علم و تقوا به دنیا آمد.

پدر بزرگوار ایشان، روحانی و مورد اعتماد فراوان مردم بود و در حل مشکلات و رتق و فتق امور مردم و نیز حل منازعات بین آنان نقشی مؤثر و گره‌گشا داشت و زندگی خود را از طریق کشاورزی می‌گذراند.

مادر ایشان نیز فرزند عالم فرزانه مرحوم آیت‌الله سیدعلی رکنی حسینی(ره) بود که در شکل‌گیری شخصیت آیت‌الله حسینی بوشهری«دامت برکاته» بسیار نقش داشت.

آیت‌الله حسینی بوشهری«دامت برکاته» پس از یادگیری قرائت قرآن کریم و آشنایی با آموزههای آن، وارد دبستان شد و دوره تحصیلات کلاسیک را با موفقیت به پایان رساند.

وی به تشویق پدر، راه تحصیلات علوم دینی در مدرسه امام جعفر صادق7 در بوشهر را در پیش گرفت و پس از فراگیری بخشی از دروس ادبیات، به قصد ادامه تحصیل، به شهر مقدس قم هجرت کرد و از همان آغاز، مدرسه فیضیه را برای محل تحصیل خود انتخاب و بخش‌های باقیمانده از دروس مقدمات را به صورت خصوصی در محضر اساتید آن زمان فراگرفت.

او درس‌های دورة سطح، مانند رسائل، مکاسب و کفایه را از محضر اساتید بزرگواری مانند حضرات آیات عظام آقایان حاج میرزا محسن دوزدوزانی، حاج میرزا یدالله دوزدوزانی، ستوده و پایانی، آموخت.

همچنین، وی علوم حکمت و فلسفه و عرفان را در محضر حضرات آیات آقای شیخ یحیی انصاری شیرازی و حسن‌زاده آملی، آموخت و پس از اتمام دوره سطح، از دروس خارج فقه و اصول حضرات آیات عظام آقایان شیخ ناصر مکارم شیرازی، شیخ محمد فاضل لنکرانی، میرزا جواد تبریزی، وحید خراسانی، میرزا هاشم آملی و سید محمد رضا گلپایگانی، بهره علمی برد.

افزون بر آن، وی دروس تفسیر و نهج البلاغه را از محضر حضرات آیات آقایان مشکینی، خزعلی و نوری همدانی، آموخت.

■ فعالیت‌های علمی و فرهنگی

● تدریس در حوزه علمی و فرهنگی

آیت‌الله حسینی بوشهری«دامت برکاته» از نخستین سال‌های تحصیل به امر تدریس اهتمام ویژه‌ای داشت؛ به گونه‌ای که پس از اتمام هر درس، به تدریس آن می‌پرداخت.

ایشان بارها دروس ادبیات، منطق، معانی و بیان، بدیع، شرح لمعه، رسائل، مکاسب و کفایه را تدریس کرده است و در زمینه فن خطابه نیز چند سال تدریس داشته است.

او پس از چندین دوره تدریس دروس سطح عالی، سالیانی است که به تدریس خارج فقه و اصول و نیز قواعد فقهیه و تفسیر اشتغال دارد.

● تدریس در دانشگاه

وی در کنار تدریس در حوزه و دیگر فعالیتهای علمی خویش، به تدریس در دانشگاه‌های استان‌های تهران و قم نیز اشتغال داشته است.

● شاگردان

با توجه به سابقه چند دههای تدریس وی در زمینه‌های مختلف حوزه و دانشگاه، شاگردان زیادی از ایشان در سراسر کشور و نیز برخی در خارج کشور، به فعالیت‌های علمی و تدریس در حوزه و دانشگاه یا به خدمت در مسئولیت‌های اجتماعی همت گماشتهاند.

● تألیفات

آیت‌الله حسینی بوشهری«دامت برکاته» در عرصه تحقیق و تألیف، آثار قلمی نفیسی نیز از خویش به یادگار نهاده است که از آن جمله می‌توان از آثار ذیل یاد کرد:

1- کتاب حدیث ایمان

2- کتاب ادبنامه پارسایان

3- کتاب تبارنامه نور و حکمت

4- کتاب روز بازگشت

5- برگی از دفتر عاشورا

6- تقریرات دروس خارج فقه و اصول

7- تقریرات دروس تفسیر

8- تقریرات دروس منطق و فلسفه

9- تعلیقه بر کتاب اصول فقه تألیف مرحوم مظفر;

10- شرحی بر کتاب اجتهاد و تقلید العروة الوثقی تألیف مرحوم آیت الله طباطبایی یزدی;

11- تفسیر سوره حمد

12- قواعد الفقهیه فی فقه الامامیة

وی همچنین، مقالات و جزوات بسیاری در زمینه‌های فقه، اصول، اخلاق و تفسیر قرآن نگاشته است.

■ فعالیت‌های تبلیغی

آیت‌الله حسینی بوشهری«دامت برکاته» از همان سال‌های اولیه تحصیل و تدریس، اهتمام ویژه‌ای به امر تبلیغ داشته است و اکنون یکی از خطیبان و سخنوران شناخته شده کشور و امام جمعه شهر مقدس قم به شمار میرود و علاوه بر ایراد خطابه در مناطق گوناگون در داخل کشور، در سفرهایی که به خارج کشور داشته نیز به تبلیغ مبانی دین مبین اسلام پرداخته است.

■ فعالیت‌های سیاسی قبل و بعد از انقلاب

آیت‌الله حسینی بوشهری«دامت برکاته» در طول سال‌های مبارزه امام خمینی; و امت مسلمان ایران بر ضد رژیم پهلوی، همواره با این سیل خروشان همراه بوده است. او مبارزه را از دوران جوانی در شهر بوشهر آغاز کرد و در قم نیز آن را ادامه داد. او در شرایطی که لازم بود که پیام امام خمینی; را به اطلاع مردم برساند، اعلامیه‌های امام; را در بین مردم منتشر می‌کرد. او به سبب سخنرانی‌های افشاگرانه قبل از پیروزی انقلاب، به خصوص پس از شهادت یکی از علمای استان بوشهر، توسط مزدوران طاغوت، چندین بار احضار و مورد بازجوئی و تهدید مأموران رژیم قرار گرفت. بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به رهبری امام‌خمینی; در گسترههای گوناگون علمی، حوزوی، سیاسی و اجتماعی به ویِِژه دوران دفاع مقدس همواره به عنوان یکی از مدافعان نظام مقدس جمهوری اسلامی و حامی جایگاه ولایت فقیه و منویات امام راحل; و مقام معظم رهبریمدظله العالی بوده و هستند.

از سوابق علمی، حوزوی، سیاسی و اجتماعی می‌توان به  موارد ذیل اشاره کرد.

1. مدیریت مدرسه حوزوی رسالت در قم

2. مدیریت مدرسه حوزوی حضرت آیت‌الله گلپایگانی; در قم

3. مدیریت مدرسه حوزوی حجتیه (طلاب غیرایرانی) قم

;;4. معاونت آموزش مرکز جهانی علوم اسلامی

5. ریاست هیأت مدیره مرکز جهانی علوم اسلامی و عضویت در هیأت امنای سازمان حوزه‌ها و مدارس خارج از کشور

6. عضویت در هیأت امنای جامعة المصطفی العالمیه9با حکم مقام معظم رهبریمدظله العالی

7. عضویت در هیأت امنای جامعة الزهرا3 با حکم مقام معظم رهبریمدظله العالی

8. ریاست ممتد مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم طی پنج دوره

9. مدیر مسئول مجله پیام حوزه

10. سردبیر مجله حکومت اسلامی

11. مدیر مسئول مجله حدیث حوزه

12. عضویت در شورای عالی آموزش و پرورش کشور

13. مدیر مسئول هفته‌نامه افق حوزه

14. قائم مقام مرکز مدیریت حوزه علمیه قم

15. مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور

16. نائب رئیس شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران

17. نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

18. عضویت در شورای عالی حوزه علمیه قم

19. امام جمعه قم

اکنون نیز ضمن حضور فعال در عرصه های مختلف دینی، سیاسی، علمی، فرهنگی و اجتماعی نظام مقدس جمهوری اسلامی و حمایت از جایگاه ولایت فقیه  و منویات امام راحل;  و مقام معظم رهبری مدظله العالی به عنوان استاد برجسته و مشهور حوزه علمیه قم، عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه و شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران، مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، امام جمعه قم و عضو شورای عالی آموزش و پرورش و نیز نماینده مردم استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبری، اشتغال به خدمت دارند.