۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده
  • شناسه : 263809
  • ۲۴ تیر ۱۳۹۴ - ۸:۳۴
  • 291 بازدید
  • ارسال توسط :

ترک میز مذاکره سناریوی جدید آمریکا علیه ایران

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت:ترک میز مذاکره سناریوی جدید آمریکا است تا چنانچه به آن امتیازاتی که در نظر داشت نرسید،مذاکرات را به هم بزند ودر این قضیه ایران را متهم کند .

به گزارش جم خبر به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا رضا عابدی گناباد، کارشناس مسایل سیاسی وکارشناس ارشد خاورمیانه در گفت‌وگو با آل نور با اشاره به اینکه تهدید آمریکا به ترک مذاکرات اتفاقی قابل پیش بینی بود گفت: این سناریوی است که آمریکا طراحی کرده تا اگر مذاکرات به آن نتیجه ای که مورد نظر خودش می باشد نرسد ایران را مقصر اصلی در این قضیه جلوه دهد.

 

وی افزود:نقدی های جدی که به بیانیه سیاسی لوزان وارد آمد باعث شد تا ایرانی ها و به خصوص تیم هسته ای ما کمی بیدار شده و متوجه شوند این نقدها کاملا جدی است و به سمتی حرکت کنند که در توافق نهایی نقاط ضعف این بیانیه اصلاح شود.

 

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد:خطوط قرمز مذاکرات که توسط مقام معظم رهبری مطرح شد با خروجی بیانیه لوزان چندان تطابق نداشت از این رو مقام معظم رهبری به دنبال این بودند که بخش هایی که در توافق اولیه منطبق با این خطوط نبود به هر نحوی در توافق نهایی اصلاح شود واصرار ایشان به خاطرحفظ منافع ملی کشور بود، اما در این مدت آمریکایی ها بسیار تلاش کردند که به هر طریقی مبنای بیانیه لوزان را حفظ کرده و چه بسا آن امتیازاتی را که به دست آورده بودند را به سمت حداکثر سازی پیش ببرند.

 

عابدی گناباد یادآورشد:مخاطب آخرین صحبت های مقام معظم رهبری در بحث هسته ای فضای بین الملل وبه طورمشخص گروه ۵+۱بود که با استقبال غربی ها مواجه نشد وباعث شد آمریکایی ها موضع بگیرند وهمچنین در بعضی محافل رسانه ای نیزشنیده شد که توسط برخی از واسطه های خود به مقام معظم رهبری اعلام کردند که این خطوط قرمز تعیین شده مبنای بیانیه لوزان را بر هم می زند چون تحلیل آمریکا این بود که با تحریم هایی که با کمک جامعه بین المللی وضع کرده است وضعیت اقتصادی ایران فلج شده است و ایران به ویژه دولت چاره ای جزمذاکره و کوتاه آمدن ندارد.

 

وی تصریح کرد: مقاومت رهبری و تیم هسته ای ایران باعث شد تا آمریکایی ها به این نتیجه برسند چنانچه توافقی به غیر از آن چیزی که مبتنی بر بیانیه لوزان هست صورت بگیرد با توجه به فشار های لابی صهیونیستی و لابی عربی ، این توافق توسط کنگره آمریکا رد خواهد شد یا دستخوش اصلاحاتی قرار خواهد گرفت و اگر این اتفاق بیفتد اعتبار آمریکا در افکار عمومی بین الملل خدشه دار می شود.

 

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه با اشاره به اینکه دولت اوباماوهمچنین یک سری جریان های سیاسی در داخل کشور هم شدیدا به دنبال این هستند که این توافق به هر نحوی صورت بگیرد گفت: ترک میز مذاکره سناریوی جدید آمریکا است تا چنانچه به آن امتیازاتی که در نظر داشت نرسید،مذاکرات را به هم بزند ودر این قضیه ایران را متهم کند .

 

عابدی گناباد بیان داشت:چنانچه توافی هم صورت بگیرد نکته مهم پایبندی آمریکا و غرب وآژانس انرژی اتمی به تعهداتشان می باشد.

 

وی افزود: طولانی شدن روند مذاکرات بیشتر به ضررما خواهد بود چراکه اهم فعالیت هسته ای ما در حال تعلیق قرار گرفته است در حالی که تحریم ها همچنان به قوه خود باقی است و عملا در دولت جدید ما هیچ پیشرفتی در بحث انرژی اتمی به معنای واقعی نداشته ایم .

 

وی خاطر نشان کرد:نباید از این نکته غافل شد که درتوافقی هم که با عجله صورت بگیرد ممکن است مانند همان بیانیه مشترک باز هم ما متضررشویم بنابرین تیم هذاکره کننده باید تمام جوانب کار را با دقت در نظر داشته باشند.

 

انتهای پیام/

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*